SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Kaffesrvis 8759261
nr 875 9261
Kaffesrvis
3 delar. nysilver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, tidigt 1900-tal
Utrop:
800 kr
Såld:
900 kr
måndag 17 februari 2014
kl 19:31:45
500 kr
350 kr
450 kr
800 kr
700 kr
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Guldsmedsaktiebolaget, GAB
Guldsmedsaktiebolaget i Eskilstuna grunÂdades i Stockholm 1867.